Při poskytování našich služeb nám pomáhají cookies. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více v Obchodních podmínkách -> Zpracování osobních údajů.
Cena za dopravu
PPL - 109,-
Česká pošta - 109,-
Zásilkovna - 59,- (29,- nad 1200,-)
Při nákupu nad 2.000,- DOPRAVA ZDARMA

Rady, zajímavosti a info na Váš mail
Přihlaste se nezávazně k odběru zajímavostí, rad a článků, které pro Vás pravidelně připravujeme a které Vám pomohou mimo jiné správně pečovat o zdraví své, i Vašich blízkých.
přihláška ZDE
Zaregistrujte se, získáte výhody
Registrovaní zákazníci mají kromě slevy přístup do klientské sekce, ve které mohou sledovat stav objednávky, zkontrolovat fakturu, upravovat své údaje a jednoduše komunikovat s obchodem. Nově také sbírají body, které promění při příštím nákupu za peníze!

Byli jste s nákupem u nás spokojeni?

Vložte prosím recenzi na

https://obchody.heureka.cz/atelierzdravi-obchod-cz/recenze/

 

reklama

 

250x250.jpg

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Naše cena 220 Kč
Naše cena 450 Kč

KONTAKTY

Ateliér Zdraví s.r.o.
Klostermannova 1208/9
143 00 Praha 4 - Modřany
tel: 724 076 740
napište nám
IČO: 24177288
DIČ: CZ24177288

 

 

250x250.pngNedostatek spánku vede k tloustnutí

 

Spánek je základní fyziologickou potřebou nezbytnou pro správnou funkci  organismu. Jeho význam tkví především v regeneraci centrálního nervového systému. Beze spánku či při jeho nedostatečné kvalitě nemůže dojít k potřebnému zotavení, což se projeví zhoršením myšlení, snížením pozornosti a pocitem únavy následující den. Trvá-li tento  stav delší dobu, dochází k výraznému snížení kvality života a hrozí riziko vzniku a rozvoje závažných duševních onemocnění. Poruchy spánku se vyskytují jako následek řady onemocnění. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek může být způsoben nesprávnou životosprávou či špatnou spánkovou hygienou. V řadě  případů a s narůstajícím věkem se ale často příčinu nalézt nepodaří.

Švédští vědci zjistili,

že už i jedna noc, během níž se dostatečně nevyspíte, se projeví na váze. Nevyspalý člověk má pomalejší metabolismus, takže spálí méně kalorií. Pokud se Vám nedaří zhubnout,   zkuste spočítat nejen, kolik toho sníte, ale i kolik hodin naspíte.   Souvislost mezi nedostatkem spánku a rychlostí spalování energie se zatím velmi nezkoumala. Ale již dřívější studie prokázaly, že nedostatek  spánku vede k vyšší produkci hormonu odpovědného za pocit hladu, tedy  unavený člověk sní více.

Výzkum na univerzitě

ve švédské Uppsale vedl Christian Benedikt, který k němu uvádí: „Naše výsledky ukazují, že i jedna noc s nedostatkem spánku výrazně sníží u zdravých mužů výdej energie. Vydatný spánek naopak  významně přispívá ke zvyšování spotřeby energie.“ Studie ukázala, že už i jedna noc beze spánku měla vliv na snížení  výdeje energie na základní funkce, jako jsou dýchání a trávení o pět až dvacet procent. Méně překvapivé už bylo, že dobrovolníci měli také vyšší  hladinu krevního cukru, více stresových hormonů, například kortizonu a  vyšší hladinu ghrelinu, hormonu ovlivňujícího pocit hladu.

Naše tělo se velmi rychle snaží vyrovnat s únavou

způsobenou nedostatkem spánku. A to tím, že začne spotřebovávat méně energie. Proto i když  následující den nejíme o nic víc než obvykle, spálíme méně kalorií a začínáme přibírat.  Ale po delším než osmihodinovém spánku hubneme. Čím  více spánku, tím štíhlejší postava, říkají vědci. Ideální pro zdraví je podle většiny výzkumů osm hodin spánku denně.

Specialisté z Washingtonu

sledovali vliv spánku na obezitu  u jednovaječných dvojčat, která mají stejné geny. Díky tomu lze  jednoznačně poznat, jakou roli hraje právě dědičnost. Přitom pokud spí  člověk méně než sedm hodin denně, mají na obezitu geny vliv více než sedmdesátiprocentní, zatímco při spánku devět a více hodin jen třicetiprocentní. Jinými slovy, i osoba, která má sklony k obezitě,  může být štíhlá, spí-li dostatečně dlouho. Dlouhý spánek pozitivně  ovlivňuje metabolismus glukózy, zmírňuje  záněty v těle a zvyšuje odolnost organismu.

 

A jeden recept na závěr:

Citronová čočka

Na 4 porce:

  • čočka (předem namočit) 200g za sucha 2756 kJ
  • cibule cca 80g 100 kJ
  • směs semínek, vše po 20 gramech–slunečnicová, dýňová, piniová a lněná 1420 kJ
  • kůra z 1 citronu + šťáva, bobkový list, stroužek česneku, malý kousek kůry skořice, 1 kousek anýzu, lžíce sójové omáčky, čtvrtka citronu na ozdobení
  • 1 porce = 1424 kJ

Všechny ingredience kromě sójové omáčky a semínek zalejte vodou (asi 700 ml) a vařte na mírném plamenu, dokud čočka nezměkne, to je asi 40 minut. Pokud je potřeba čočku podlévat, použijte horkou vodu. Uvařenou čočku smíchejte se směsí semínek a nechte krátce prohřát. Na talíři ozdobte kůrkou citronu, bobkovým listem a zelenou snítkou.

Příloha k tomuto jídlu není nutná, určitě ale můžete přidat salát ze zelených listů. Pokud vám k čočce schází vůně něčeho uzeného, zkuste na tenké plátky nakrájené uzené tofu nebo „šmakouna“.

Čočka je výborným zdrojem bílkovin a vlákniny a pomáhá tedy střevům správně fungovat. Že je dostatek vlákniny prevencí rakoviny tlustého střeva, to určitě víte. A pro zdravé srdíčko a cévy je přidána směs semínek – obsahují zdravé rostlinné tuky, které umí pomáhat právě s vysokou hladinou cholesterolu.

 

NDI0MDMy